Podzimně-zimní horská dráha a moje jízda zpátky nahoru

Také vás přepadají splíny? Nakládáte toho na sebe někdy moc a pak se stane, že nevíte, jak z toho ven? Ocitli jste se na pokraji sil a teď nevíte, jak se zase cítit dobře? Nebo vás přepadlo nachlazení a celková slabost a nevíte, kde sebrat sílu?

Pokud jste na některou z těchto otázek odpověděli ANO, tak jste na tom podobně, jako jsem byla před pár týdny já.

V září jsem chytla první podzimní chřipku a protože jsem se synem na mateřské, bohužel se mi ho podařilo nakazit. Když už se uzdravil, tak jsem nemoc od něho dostala já a pak zase on ode mě a tak celé skoro dva měsíce. Venku krásné počasí a my, místo abychom trávili čas venku, byli jsme doma s kašlem, rýmou, teplotou a hlavně hrozně oslabeni. Doma se nám povážlivě rozrostla lékárnička a oba jsme se cítili velmi slabě a bylo nám smutno po kolektivu. Sami ze sebe už jsme začínali dostávat ponorkovou nemoc, k té, co už nás trápila. Na konci tohoto období jsem byla tak slabá, že jsem pomalu nebyla schopna ani vyjít před dům.

Zkoušela jsem přírodní lékárnu i tu klasickou, zkoušela jsem pohyb i odpočinek, pobyt venku i doma, ale nic nezabíralo. Do toho jsem se starala o syna, domácnost, když manžel nebyl doma a také o svůj projekt.

Jsem zvyklá své tělo poslouchat a vím, jak relaxovat. Ale všechno to, co běžně funguje mi v této nemocné situaci nezabíralo tak, jak bych chtěla. Podzim je obdobím, kdy zpomalujeme. Ať už vědomě nebo nevědomě, je to přirozené. A moje tělo už si chtělo odpočinout opravdu pořádně a tak mi to takhle dalo najevo. A zrovna v období chřipek. Měla jsem tedy oslabenou imunitu a mé tělo potřebovalo tentokráte velký restart.

Ač se snažím lékárnám vyhýbat, dokonce jsem si sama koupila vitamíny a doplňky stravy. Nic nezabíralo, nemoc byla po pár dnech zpátky.

Pak mi to došlo. Musím úplně vypnout! Úplně! Letošní rok je pro mě rokem velkých změn a potřebuju opravdu zvolnit.

A tak se stalo. Úklid jsem omezila na jen to opravdu nejnutnější a vaření na ty nejjednodušší pokrmy. Jen jsem dbala na to, abychom měli dostatečný přísun zeleniny a ovoce. Začala jsem zase spát. Pořádně, nejen v noci, ale pokaždé, když jsem měla příležitost. A kdykoli vysvitlo slunce, šli jsme ven a byli tam, co to šlo. Vypla jsem internet, zprávy a omezila sociální sítě. Stala jsem se jen divačkou profilů, které jsou pro mě inspirativní.

A zpomalila jsem. Zkusili jste si někdy uvědomit, jak rychle chodíte třeba na autobus nebo do obchodu? Jdete pomalu a nebo si v hlavě promítáte věci, co musíte koupit a zařídit a nevnímáte u toho rychlost chůze? Tak jsem to totiž dělala já. Vždycky, když jsem někam šla, snažila jsem se využít ten čas, abych něco zařídila a ani jsem si při tom neuvědomovala to, jak rychle chodím.

Řešení bylo naštěstí jednoduché. Rozhlédnout se kolem sebe, zkusit na nic nemyslet a vědomě jít pomaleji.

Když totiž zpomalíte chůzi, je to první krok ke zpomalení tempa celkově. Zkuste to 🙂

Jak se říká, spokojená maminka, spokojené dítě, platí to i při nemoci. Věděla jsem, že když se úplně uzdravím já, uzdraví se i on. Když naberu psychickou sílu a dočerpám energii, bude za chvíli zdravý i on.

Síla, jenže, kde ji nabrat?

Jak už jsem v jednom z mých článků psala, věřím, že věci přicházejí ve správný čas. Říkala jsem si, že přece musí být něco, čím si dokážu od nemoci sama pomoct. Zpomalila jsem, vypla, ale že je určitě něco, čím mohu uzdravení podpořit. Začala jsem hledat vitamíny, které by mi pomohly a věděla jsem, že když zařadím aktivity, které posilují imunitu, tak že se určitě z nemoci vymaním.

Napsala jsem své kamarádce, která je koučka a také se vyzná ve zdravé výživě. Dlouho jsme nebyly v kontaktu, ale v téhle už zoufalé chvíli mě napadlo se jí ozvat. Není žádná ostuda si říct o pomoc, když cítíme, že ji potřebujeme. A dostala jsem radu:

Jez více železa a nebo ho dostaň do těla pomocí doplňků v tekuté formě. Zelenina ze supermarketů kde ji většina z nás kupuje, teď už nemá takovou sílu jako v létě a železa tam není dostatek. A navíc většina z nás nekonzumuje tolik červeného masa, aby to naši potřebu železa pokrylo. Ideálně, když budeš železo doplňovat v kombinaci s vitamíny skupiny B.

Tohle byl totiž přesně můj případ. Já moc masu neholduju, i když krásně připraveným steakem nepohrdnu, ale rozhodně nedokážu jíst maso vickrát než dvakrát týdně. Zjistila jsem, že častější konzumace masa nedělá dobře mému trávení, tedy ani mému tělu a mé kůži.

Takže jsem nasadila železo ve formě sirupu po ránu a hned po dvou dnech přišel příliv až neskutečné energie. Bylo to něco úžasného. Cítila jsem se zdravě, jako už dlouho ne a byla jsem úplně nadšená. A energie, která se mi vlila do žil mi dala sílu chtít vyzkoušet něco nového. Něco blahodárného pro můj organismus.

Začala jsem zase tancovat. Břišní, latinskoamerické, výrazové tance. Určitě doporučuju všem ženám. Tanec totiž dokáže úžasně rozproudit ženskou energii. A my se cítíme krásné a plné síly.

A při těchto lekcich tance jsem narazila na workshopy dechových technik a otužování. Už nějakou dobu jsem si přesně s tímto pohrávala v hlavě a onen zákon přitažlivosti, o kterém se někdy mluví zafungoval. Věřím totiž tomu, že když se na něco dáme, přicházejí nám pak do cesty ty správné události a správní lidé.

A tak jsem díky tomuto workshopu začala správně dýchat. Dýchat hlavně nosem. Dýchání nosem je totiž ta nejjednodušší technika. Spousta z nás dýchá pusou a tím do svého těla dostáváme příliš mnoho kyslíku a vypouštíme příliš mnoho oxidu uhličitého. Nos také slouží jako filtr nečistot. Pokud jako já žijete ve městě, tak dýcháním pusou do sebe dostáváme spousty nečistot, které jdou přímo do plic. Nos také dokáže vzduch ohřát, takže nevdechujeme přímo do těla vzduch ledový, když je venku zima,

Začala jsem také dýchat podle pánů Butejka i Wima Hofa, možná jste o nich slyšeli. Tito pánové vymysleli dechové techniky, které tělo dokažou ozdravit a zbavit ho toxinů a bacilů. Dokážou pomoci s relaxací i dobrým spánkem a také nás dokážou připravit na vstup do studené vody. Nejsem lektor těchto technik a tak je tady nebudu popisovat, protože rozhodně doporučuji je provádět pod dohledem. Nesprávné provedení nemusí přinést kýžené výsledky.

Ale dokážou přinést uvolnění, prohřátí a zlepšit nejen naši fyzickou, ale i psychickou kondici. A pokud si k nim přidáte afirmace, které si při provádění budete opakovat, budete se cítit krásně.

„Jsem zdravá a mám silnou imunitu. Jsem šťastná a cítím se dobře. Jsem silná.“

Tyto afirmace pomáhají v každodenním životě a pokud vás něco trápí, jejich správná formulace a časté opakování pomáhají. I bez použití dechových technik.

A já jsem se rozhodla pro další překročení komfortní zóny a začala jsem se otužovat.

Vždycky jsem byla teplomil a sprchovala se horkou vodou. Každou zimu jsem navlečená v hrubých ponožkách a rukavicích a zabalená do kožíšku, kde to jde. Doufám, že tato zima bude díky tomu jiná.

Je to teprve krátká doba a na ponor do ledové vody to rozhodně ještě není. Ale začala jsem se sprchovat a z každého prodloužení sprchy mám obrovskou radost. Vnímám své tělo, dýcham a snažím se být i ve studené vodě uvolněná. Sprchuju se tak, abych chladem nezpůsobila svému tělu šok, ale abych ho postupně zvykala a tím posílila. Je to skvělé, myšlenky se soustředí jen na vodu a právě studená voda mi dává možnost vnímat jen to, co je tady a teď. A ten pocit po provedení dechové techniky nebo po sprchování, ten je prostě úžasný. Pokud jste ale nemocní, s otužováním počkejte, až vám bude dobře. Pak ale určitě doporučuju 🙂

Takže, pokud se také v tomto období necítíte dobře, zkuste to také.

  • Zpomalit.
  • Dodat železo a potřebné vitamíny.
  • Pomoci si z vlastních zdrojů otužováním a dýcháním.
  • Opakovat si krásné afirmace
  • Dělat si malé radosti a trávit čas se svými nejbližšími.

A hlavně – být laskaví ke svému tělu.

Tělo ví, co potřebuje. Pokud je něco v nepořádku, dává nám varovné signály a odmění se nám, když jeho signály poslechneme.

A jak to mám teď s tou horskou dráhou? Jedu zase nahoru. Jsem teď už pár týdnů zdravá a syn taky. Energie je zpět a vy o mě zase více uslyšíte! 🙂

Přeju vám krásné zimní dny, ať jste taky na té životní horské dráze nahoře a máte sílu na vše to krásné kolem nás! 🙂

Vaše Lucka

Lucie Schwarz
„Jsem spokojená žena i přesto, že žiju 20 let bez vlasů. Pomáhám lidem v podobné situaci, aby i oni měli dostatek sebevědomí a krásný a naplněný život.” Můj životní příběh si přečtěte zde >>