Jak žít naplno a pohodově s autoimunitním onemocněním

Jsou to tři dny, co jsme pro vás s mou úžasnou kamarádkou Pavlou Vítkovou natočily živý rozhovor na téma Jak žít naplno a pohodově s autoimunitním onemocněním. Bavily jsme se o alopecii a celiakii. Jak jsme se s Pavlou seznámily? Proč jsme se spojily a rozhodly mluvit zrovna o autoimunitním onemocnění? A jak takové vysílání na dvou stránkách a ve dvou skupinách probíhá? Na to všechno odpovím v tomto článku.

Je to 4 měsíce, co jsme se s Pavlou poznaly na jednom setkání. A musím říct, že mě Pavla velmi zaujala. Bavily jsme se o tom, co děláme a čím se zabýváme a bylo vidět, jak to, co dělá, dělá srdcem a s láskou. Pavla se zabývá projekty Žiji bez lepku a Bezlepková dovolená a k tomu ještě Kreativní dílna života.

A proč témata ohledně lepku?

Protože sama už více než 10 let žije s celiakií. I když je to milovnice jídla stejně jako já, mohlo by se zdát, že když nemůže jíst lepek, tak si jídlo užívat nemůže. Opak je pravdou. Pavla si jídlo užívá a to, že má celiakii ji v životě v ničem neomezuje.

A to mě zaujalo, protože já jednou až dvakrát ročně podstupuji očistné kůry a jednou z potravin, které vždy během této kúry vyloučím, je lepek. A s jakými se setkávám otázkami? Proč to děláš? A co teď budeš jíst? A právě toto bylo jedním z témat našeho rozhovoru.

A čím jsem Pavlu zaujala já? Když jsem začala mluvit o svém tématu Život bez vlasů, byla jsem svědkem překvapení v očích těch, kteří mě poslouchali.

Lidé totiž většinou to, že mám alopecii nepoznají. Nosím paruku, která nejde rozeznat od pravých vlasů a beru alopecii jako součást svého života. Vetšinou je pak zaujme právě tento přístup k životu, který mám a který je vidět na první pohled.

A co má celiakie společného s alopecií? Právě to, že jsou to obě autoimunitní onemocnění.Obě způsobují reakce těla, se kterými se nemusí žít naplno a pohodově.

My jsme se ale obě už před časem rozhodly, že náš život s těmito onemocněními takový bude. Že bude plnohodnotný a že nás onemocnění nebude v ničem omezovat.

A tak to je. Obě žijeme život, jaký chceme a to, že máme autoimunitní onemocnění nám není v životě překážkou. A právě toto rozhodnutí bylo jednou z těch nejdůležitějších věcí, které nám pomohly začít s tímto onemocněním plnohodnotně žít. A co dalšího nám oběma pomohlo?

Sebepřijetí, sebeláska, péče o sebe. Obě jsme svému onemocnění za mnohé vděčné.

Pavla je jak sama říká šťastná celiatička. Zajímá vás, jak si Pavla vybírá restaurace, ve kterých jí, jak zvládá společenský život, který má tolik ráda tak, aby ji to, že je celiatička neomezovalo? A jak i vy můžete vyloučit lepek, aniž byste se trápili tím, že nevíte, co byste mohli jíst?

A zajímá vás to, jak je možné, že já žiji s alopecií už 22 let a v mém životě mě to neomezuje? Jak to dělám, když se setkávám s lidmi a co mi v životě nejvíce pomohlo, abych se s alopecií zžila a mohla být taková, jaká jsem teď?

Poslechněte si náš rozhovor tady.

A na závěr vám ještě prozradím, jak takový rozhovor probíhá.

Před rozhovorem je potřeba si vzájemně popovídat a poznat pohled obou stran na to, o čem se budeme bavit. Právě při tomto povídání jsme si s Pavlou uvědomily, jak podobný pohled na život máme, a jak je právě takové ženské sdílení léčivé. Během chvilky bylo dohodnuto a bylo jasné, že rozhovor bude inspirativní a že může pomoci mnoha lidem, kteří mají některá z těchto dvou onemocnění.

Sešly jsme se tedy, nastavily čtyři přístroje pro čtyři různá místa, kde jsme rozhovor vysílaly. Daly si dobrý čaj a začaly jsme. Trému před vysíláním vystřídala krásná příjemná atmosféra, kterou se nám si myslím, podařilo přenést i přes obrazovky divákům.

Rozhovor ještě pořád můžete shlédnout a já doufám, že vás bude bavit a inspirovat stejně, jako bavil a inspiroval nás.

Jsem moc vděčná, že jsem takto mohla Pavlu poznat a že se z nás i za tak pro mě krátkou dobu(4 měsíce na budování přátelství) staly dobré přítelkyně.

Lucie Schwarz
„Jsem spokojená žena i přesto, že žiju 20 let bez vlasů. Pomáhám lidem v podobné situaci, aby i oni měli dostatek sebevědomí a krásný a naplněný život.” Můj životní příběh si přečtěte zde >>